День слов’янської писемності і культури

День слов’янської писемності і культури

Щороку 24 травня відзначається День слов’янської писемності і культури.

Цього дня вшановується пам’ять святих рівноапостольних Кирила і Мефодія. Свято встановлене згідно з указом президента України від 17 вересня 2004 року та приурочене до дня вшанування пам’яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія – просвітителів, що відіграли визначну роль у розвитку й становленні слов’янського письменства і культури, покровителів Європи. Брати Кирило і Мефодій народилися у ІХ столітті в грецькому місті Солунь у сім’ї воєначальника. Кирило створив слов’янську абетку на основі грецької. Аби передати фонетичні особливості слов’янської звукової системи, він доповнив абетку новими буквами, запозиченими з глаголиці. Згодом глаголиця лягла в основу кирилиці, на основі якої склалися алфавіти багатьох слов’янських народів.

Запровадження кирилиці стало величезним культурним зрушенням в історії слов’янських народів, адже сприяло поступовому формуванню у них власних мов, традицій, освіти й культури загалом.

Брати проводили також просвітницьку діяльність: перекладали слов’янською мовою богослужебні книги, зокрема Євангеліє та Псалтир, а також самі писали оригінальні твори і проповідували православ’я.

Загалом Кирило і Мефодій переклали значну кількість книг, що стало передумовою започаткування слов’янських літературних мов і книжкової справи. Найдавнішою точно датованою кириличною книгою є Остромирове Євангеліє 1056–1057 років.

Що ви бажаєте знайти?