26-27 листопада 2024 року завідувач кафедри економіки, маркетингу та бізнес-адміністрування факультету управління і технологій ІУТП ДУІТ, професор, доктор економічних наук Вікторія Яновська, прийняла участь в роботі Міжнародної конференції «Intelligent Transport Systems: Ecology, Safety, Quality, Comfort». Конференція проходила в Національному транспортному університеті. Організатор конференції – факультет транспортних та інформаційних технологій НТУ. Конференція зібрала провідних експертів із галузі міської мобільності, сталого транспорту та транспортних інновацій. Заявки на участь були отримані від 44 університетів з понад 10 країн світу: Україна, Польща, Велика Британія, Італія, Іспанія, Литва, Казахстан, Грузія, Бразилія, Філіппіни та ін.
Пленарне засідання відкрили гості конференції: Григорій Мозолевич – Генеральний директор департаменту розвитку науки Міністерства освіти і науки України та Артем Безуглий – директор Державного підприємства «Національний інститут розвитку інфраструктури».
Також, з привітальним словом до учасників виступило керівництво університету: Ректор Олександр Грищук, проректор з наукової роботи Олена Славінська та декан факультету транспорту та інформаційних технологій Віктор Данчук.
Ключові спікери пленарної секції – провідні європейські та українські науковці і представники бізнесу.
Під час конференції говорили про ключові виклики та перспективи розвитку транспортних систем загалом і інтелектуальних транспортних систем зокрема, що є особливо актуальними для України в умовах війни та подальшого відновлення.
Серед основних тем:
- Інтеграція інтелектуальних транспортних систем (ITS) як основа для «зеленого» відновлення та модернізації міської мобільності.
- Вплив зростання рівня автомобілізації на ефективність дорожніх мереж (зокрема, на прикладі Києва).
- Електромобільність: перспективи та виклики впровадження технологій взаємодії автомобілів із мережею (Vehicle-to-Grid).
- Роль сталого транспорту у побудові майбутнього екологічного міста.
- Забезпечення стабільності ITS в умовах надзвичайних ситуацій, зокрема під час перебоїв електропостачання.
Особлива увага приділялась питанням останньої милі сталої логістики, яка має забезпечувати не лише ефективність, але й безпеку, а також розвитку безпілотних систем, які можуть стати важливим компонентом модернізації України.
Під час другого дня конференції, 27 листопада, Вікторія Яновська разом із доцентом кафедри економіки НТУ, кандидатом економічних наук, доцентом Оленою Парфентьєвою, презентували результати спільного дослідження на тему «Methodology for Assessing the Level of Integration of Sustainable Development Goals into Decision-making in Intelligent Transport Systems».
У дослідженні за моделлю ESG-DTI (Desire, Transparency, Implementation) було оцінено рівень інтеграції принципів сталого розвитку в стратегії транспортно-логістичних компаній.
Основні висновки:
- 90% компаній вибірки інтегрували ESG-фактори у свої стратегії, але лише 34% успішно реалізують їх на практиці.
- Найкраще розвинені напрями енергозбереження та управління відходами, а от прозорість звітності залишається на рівні 60%, що не відповідає світовим стандартам.
- Головні бар’єри: відсутність стандартизації, високі витрати на впровадження та орієнтація на короткострокові вигоди.
Конференція ще раз довела, що:
- сталий транспорт є основою не лише екологічної, але й економічної, енергетичної та соціальної безпеки;
- попри виклики, український транспортно-логістичний сектор поступово адаптує ESG-принципи, демонструючи високий потенціал для розвитку;
- для досягнення цілей сталого розвитку потрібні як внутрішні мотиваційні зміни в компаніях, так і підтримка на державному рівні.
Дякуємо організаторам за можливість поділитись своїми напрацюваннями та всім учасникам за обговорення та обмін ідеями!